خانه / دپارتمان دروس پایه / دروس اختصاصی رشته ریاضی(فیزیک) را چگونه بخوانیم؟

دروس اختصاصی رشته ریاضی(فیزیک) را چگونه بخوانیم؟

درس فیزیک در آزمون سراسری گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، پس از درس ریاضیات دارای بالاترین ضریب و پر امتیازترین آنهاست. در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، این درس ۲۶ درصد و در گروه آزمایشی علوم تجربی ۱۵ درصد کل امتیازات را به خود اختصاص داده است. به دلیل امتیاز بالا و اهمیت آن برای موفقیت در آزمون سراسری، بایستی در تعیین ساعات مطالعه و تمرین این درس، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و برای مطالعه کامل آن تلاش نمایید تا اگر قصد قبولی در یک رشته مهندسی و دانشگاه خوب را دارید، خود را برای کسب درصد بالایی در این درس آماده کنید.
با اینکه فیزیک، درس بسیار مهمی است، اما بسیاری از داوطلبان آن را جزو درس‌های مشکل می‌دانند؛ ولی توجه داشته باشید که برخلاف ظاهر سختی که این درس دارد، اگر با آن همراه شوید و در هنگام مطالعه به مفاهیم آن توجه کنید، این درس برای شما جزو دروس شیرین و به یادماندنی خواهد شد. درواقع، شما می‌توانید مطالعه این درس را برای خود آسان و راحت نموده و از آن نمره خوبی را کسب کنید.
مانند همه درس‌ها، درس فیزیک را نیز باید یک یا چند بار، بسته به توان و آمادگی قبلی‌تان در این درس، مورد مطالعه کامل قرار دهید. بسیاری از داوطلبان، با تصور اینکه فیزیک درسی مشکل است، سعی می کنند تا با جمع آوری جزوات مختلف به مطالعه این درس بپردازند؛ اما باید بدانید که در آغاز اصلاً نیازی به این کار نیست و شما می بایست اساس کار خود را در مطالعه درس فیزیک، روی کتاب درسی و موضوعات مطرح شده در آن بگذارید و سپس در صورت لزوم به جزوات دیگر مراجعه کنید. می‌توانید استفاده از جزوات را برای مطالعه تکمیلی و آموختن اطلاعات بسیار ریزی که ممکن است در آزمون سراسری مطرح شود، اختصاص دهید، و این مخصوص داوطلبانی است که مباحث کتاب را بخوبی یادگرفته اند و نیز وقت کافی برای پرداختن به این موضوعات را دارند. یکی از کارهای مهمی که همه شما داوطلبان در مطالعه درس فیزیک باید به آن توجه داشته باشید، این است که در درس فیزیک به جای مطالعه ترتیبی فیزیک یک، دو، سه و پیش دانشگاهی یک و دو، مباحث را به صورت موضوعی مطالعه کنید؛ مثلاً وقتی که می‌خواهید بحث مکانیک را بخوانید ابتدا به سراغ فیزیک دو بروید و مبحث مکانیک را در آنجا بخوانید و مسایل مربوط به آن را حل کنید و سپس مبحث مکانیک را در فیزیک پیش دانشگاهی یک مطالعه کنید. با انجام این کار، هم در زمان صرفه جویی کرده و هم به علت اینکه مباحث پایه‌ای را خوانده‌اید، در بحث جدید نیز یادگیری بیشتری خواهید داشت.
از چند سال قبل، طراحان درس فیزیک سعی می‌کنند تا در کنکور این درس، سؤالات مفهومی طرح نمایند. این موضوع باعث می‌شود تا داوطلبانی که واقعاً مباحث را بخوبی خوانده و یاد گرفته‌اند، به سؤالات پاسخ دهند؛ به این ترتیب و به عنوان مثال، قبلاً یک دانش  آموز برای تسلط بر فصل حرکت شناسی در مبحث مکانیک می بایست حداقل ۳۰ تا ۴۰ نکته کنکوری را حفظ می کرد؛ ولی اکنون احاطه بر مطلب درسی به اضافه چند نکته اساسی، می‌تواند به تست زنی خوب در کنکور این درس کمک بسیار زیادی کند؛ ضمن آنکه شما باید ابتدا مطالب را به صورت مفهومی و کامل یاد گرفته و سپس از نکات تستی استفاده کنید؛ پس، از درک عمیق و مفهومی فیزیک غافل نشوید و هرگز یک مفهوم فیزیک را با ژرفایی که دارد، در حد یک تعریف خشک پایین نیاورید.

درباره ی admin